Každodenní nástroje
Mnoho nástrojů a přístrojů je uzpůsobeno pro praváky. Verze pro leváky neexistují buď vůbec, nebo jen v omezeném množství, omezeném výběru a málo dostupné. Jedná se například o následující…
Při práci s počítačem si můžete všimnout jednak umístění tlačítek na myši, kde hlavní tlačítko je nalevo, aby jej bylo možné mačkat ukazovákem pravé ruky. Některé myši jsou naštěstí oboustranné a v nastavení počítače lze prohodit funkci tlačítek.
Obdobně je pravákům přizpůsobena klávesnice. Klávesa Enter je umístěna vpravo stejně jako numerická klávesnice, přičemž jejich ovládání levou rukou by bylo velmi nepraktické. Komunikační aplikace v telefonech (whatsapp, messenger, telegram, signal…) mají odesílací tlačítko umístěné rovněž vpravo.
Kuchyňské škrabky, které mají ostří rovnoběžně s rukojetí, mají své ostří umístěné pouze na jednu stranu, a to tak, že je lze používat pouze pravou rukou. Některé nože pro krájení na tenké plátky jsou nabroušeny pouze z jedné strany, přičemž je většina z nich rovněž uzpůsobena pro krájení pravou rukou.
Dalším běžně používaným nástrojem v domácnosti jsou nůžky. Ty sice na první pohled vypadají jako oboustranně použitelný nástroj, ve skutečnosti jsou ale taktéž uzpůsobeny pro pravou ruku. Pokud se pokusíme běžnými (praváckými) nůžkami stříhat levou rukou, aniž bychom tomu nepřizpůsobovali pohyb ruky, nůžky najednou tak dobře fungovat nebudou a pravděpodobně se v nich papír (nebo cokoliv, co stříháme) vzpříčí.
Velké množství různých přístrojů a nástrojů má ovládací prvky umístěné napravo pro ovládání pravou rukou. V některých případech je ovládání levou rukou vysoce nepraktické, někdy téměř nemožné. Klasickou ukázkou je fotoaparát, kde je tlačítko spouště umístěno napravo od objektivu, napravo bývá rovněž umístěn ovládací panel. Z různých nástrojů lze jmenovat například pokosovou pilu nebo ruční kotoučovou pilu (lidově zvanou mafl), které jsou taktéž uzpůsobeny pro pravou ruku.